in ,

РЕЦЕПТ: Посна чоколадна торта која ја сакаат и оние кои не постат

Бидејќи е време на постови, ви споделуваме еден вкусен десерт кој можете да го направите во секое време, но и доколку славите некоја од претстојните слави.

Има многу рецепти за тортпи со вкус на кафе и чоколада, а оваа е доста едноставна и лесна.

 • СОСТОЈКИ:За кори:
 • 3 шолји од 200мл. брашно
 • 3 лажички прашок за пециво
 • 2 шолји кисела вода
 • 3 лажици какао
 • 10 гр. ванилин шеќер
 • 100 гр. шеќер
 • 3 лажици џем
 • 6 лажици масло
 • 1 кесичка инстант кафеЗа фил:
 • 2 лажички нес кафе + 50 мл. топла вода
 • 3 лажички шеќер
 • 10 гр. ванилин шеќер
 • 200 мл. кисела вода + 100 гр. шлаг
 • 100 гр. црна чоколада + 3 лажички масло

ПОДГОТОВКА:
Измешајте го брашното и прашакот за пециво, додадете вода и изматете, потоа додадете го шеќерот и матете а потоа додадете го инстант кафето, џемот и какаото.
Смесате поделете ја на 3 дела. Во правоаголем калап ставете хартија за печење и испечете 3 кори. Печете на 180 степени, 15-20 минути.
За фил, изматете 50 мл. топла вода со четири кесички инстант кафе и шест лажички шеќер. Изматете 200 мл. минерална вода и шлаг, па додадете го изматеното инстант кафе и убаво соединете.
Нафилувајте ги сите три кори и оставете ја тортата да се стегне.
Искршете ја чоколадата во чинија и додадете масло и направете глазура. Прелијте ја тортата одозгора па кога глазурата ќе се стегне, отстранете ги страниците од правоаголниот калап. Украсете по желба.
Пријатно!

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ВИКЕНД ХОРОСКОП ЗА 5-6 ДЕКЕМВРИ 2020 ГОДИНА

Аднан Куртов е број еден Музичар во Велес