in ,

Не е само за добар изглед: Зошто физичката активност е важна?

Физичката активност или вежбањето може да го подобрат вашето здравје и да го намалат ризикот од развој на неколку болести како дијабетес тип 2, карцином и кардиоваскуларни заболувања.

Физичката активност и вежбањето може да имаат непосредни и долгорочни здравствени придобивки. Што е најважно, редовната активност може да го подобри вашиот квалитет на живот. Најмалку 30 минути на ден може да ви овозможи да ги уживате овие придобивки.

Придобивки од редовна физичка активност

Ако редовно сте физички активни, вие може да:

-го намалите ризикот од срцев удар
-регулирање на телесната тежина подобро
-пониско ниво на холестерол во крвта
-ќе го намалите ризикот од дијабетес тип 2 и некои карциноми
-помал крвен притисок
-посилни коски, мускули и зглобови и помал ризик од развој на остеопороза
-закрепнете подобро од периоди на хоспитализација или одмор

Понатаму, ќе се чувствувате со повеќе енергија, подобро расположение, порелаксирано и подобар сон и ќе имате поздрава состојба на умот.

Извор: курир.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Десерт на денот: Колачиња од само 3 состојки

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 4 ДЕКЕМВРИ 2020 ГОДИНА