in ,

Нега на сува кожа

За разлика од мрсната кожа, која има премногу себум, сувата кожа има премалку. Себумот помалку се излачува во долните делови на кожата, па горниот слој е сув. Чувството на затегнатост се јавува по миењето. Таквата кожа предвремено старее, а во потешки случаи се јавува и лупење на кожата.

Сувата кожа може да се влоши ако прекумерно се користат сапуни, детергенти и тоници. Покрај козметиката, таа е чувствителна и на силно сонце, ветер и централно греење.

Нахранете ја сувата кожа со благи производи и фокусирајте се на регулирање на влагата за да спречите предвремени брчки. Ноќната нега на оваа кожа е многу важна.

Истурете отстранувач на база на масло на парче памучна волна и отстранете ја шминката од очите со лесни потези. Подготовката на маслото ќе помогне во ублажување на сувоста на чувствителното подрачје околу очите. Не претерувајте со масла бидејќи може да предизвика воспаление.

Исчистете ги исушените точки околу очите со парче памучна вата натопена во средство за отстранување на шминка за очи. Исчистете што е можно поблиску до окото, но внимавајте да не го внесете производот во окото.

Користете млеко за чистење за да ги отстраните нечистотиите и шминката од кожата. Оставете го млекото да делува неколку моменти, а потоа отстранете го со парче памучна волна. Користете нежни движења за да не охрабрувате развој на брчки.

По чистењето, измијте го лицето со ладна вода за да ја вратите влагата. Ова исто така ќе ја зголеми циркулацијата.

Конечно, негувајте ја кожата со густа крема која содржи голема количина на масло.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Реакцијата на малиот пингвин Куки кој обожава чешкање е најслаткото нешто кое ќе го видите

СРЕЌЕН МЕСЕЧЕН ХОРОСКОП ЗА ДЕКЕМВРИ 2020 ГОДИНА