in

Во Полска отворен најдлабокиот базен на светот (видео)

Најдлабокиот базен на светот со пад од 45,5 метри, наменет за обука и тренинзи на нуркачи, беше отворен викендов во близина на полската престолнина Варшава.

Базенот е наречен „Deepspot“ и е преполн со имитации од подводни шпили и мајански урнатини, а има и помала имитацијата на остатоци од брод наменета за обука за подводни истражувања. Базенот е исполнет со 8.000 кубици вода, што е за 20 пати повеќе од волуменот на стандарден базен долг 25 метри.

За разлика од обичните базени наменети за пливање и рекреација, „Deepspot“ во време на пандемијата на коронавирусот може да прима клиенти, бидејќи е ставен во категоријата нуркачки центар во кој се одржуваат курсеви за нуркање.

Во план е изградба на хотел од чиишто соби ќе се пружа поглед на внатрешноста на базенот и на нуркачите, рекол за AFP по отворањето на најдлабокиот базен на светот во саботата, директорот на комплексот Михал Брашчински.

Досегашниот рекорд, потврден од Гинисовата книга на рекордите, го држеше базенот „Montegrotto Terme“ во Италија, чијшто вертикален пад изнесува 42 метри.

Меѓутоа, се чини и дека базенот во Полска многу скоро ќе падне на втората позиција, бидејќи во Велика Британија следната година планираат да го пуштат во употреба бзеното „Синa бездна“ (Blue Abyss) кој ќе биде длабок 50 метри.

„Иако тука нема убави риби, ниту корални гребени, ова навистина е добро место за тренинг и подготовка за нуркање во вистинско море или океан“, коментирал Прземислав Кацпржак, инструктор за нуркање.

Базенот „Deepspot“ ќе го користат и пожарникарите и војската, и во него ќе биде тестирана и различна опрема. Неговата изградба траеше две години и чинеше 8,9 милиони евра, а потрошени се 5.000 кубни метри бетон.

Извор: нетпрес.ком.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Мими Јовановска воодушеви во „Ѕвездите на Гранд“, а сега покажа од кого ја наследила својата убавина (фото)

Sony PS4 Играта: Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville – Official Launch Trailer