in ,

Цвеклото помага во чистење на организмот од токсини и го зајакнува имунитетот

Цвеклото е богато со витамини, минерали и влакна, поради што многумина го сврстуваат во ред намирници кои не би требало да се исклучат од исхраната. Тоа е вистински „еликсир на здравјето“ а нутриционистите особено го препорачуваат во диетална исхрана, за чистење организмот од токсини и зајакнување на имунитетот.

Ги содржи сите важни минерали – калиум, калциум, фосфор, натриум, магнезиум, железо, бакар, манган, флуор, јод, сумпор, литиум и бром, како и витамини Ц, Б1, Б2 и Б12.

Истражувањата покажале дека редовното конзумимирање цвекло спречува губење минерали од коските и забите, го успорува стареењето и појавата на атеросклероза и ја поттикнува работата на цревата.

Повеќе од натписот ќе најдете на наредниот линк: Цвеклото помага

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 23 НОЕМВРИ 2020 ГОДИНА

Како да му измамите насмевка на лицето