in ,

Неколку трикови како да направите вкусен сендвич

Иако ни требаат само две парчиња леб и нешто помеѓу за брз оброк, сендвичите сепак можат да бидат многу сложени и поквалитетни.

За одличен сендвич, најважно е да изберете добар леб. Имајте на ум дека сендвичите се храна која многу лошо се толерира со текот на времето, без оглед на заштитата и ладењето. Затоа, треба да избегнувате да ставате состојки во кои има многу вода како домати. Ова е и причината зошто е корисно да ја оставите салатата да се исуши откако ќе ја измиете пред да ја ставите во сендвичот. Пиперки, краставици, зелена салата и парчиња авокадо му даваат посебен вкус на сендвичот, и немаат толку многу вода. Ако лебот нема интензивен вкус, можете малку да експериментирате со состојките што потоа ќе го надоместат.

Во случај на некој леб богат со вкус, можете да изберете поблаги состојки. Ако ви се допаѓа вкусот на печен леб, не двоумете се. Топлината често ги интензивира вкусовите и има малку луѓе кои не сакаат топено сирење во сендвич.

Не заборавајте ниту на зачините. Ако недостасуваат, додадете сол и бибер, а потоа размислете кој друг зачин би можел да го подобри вкусот на сендвичот. Едно од прилозите што е подобро да се избегнува е кромидот. Кромидот има интензивен вкус што може да доминира во целиот сендвич и не оди добро со сите состојки.

Извор: попара.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Два нови Хитмен контракти – Корумптирани полицајци и Истебување

За долг живот мешајте кафе и зелен чај