Зошто по кратко време откако ќе јадете повторно чувствувате глад?


Сигурно понекогаш се случува да почувствувате глад само час врме после што сте испразниле полна порција со храна, но всушност тоа не е ништо невообичаено.

Постојат неколку причини за оваа појава, можеби е подобро пред новиот оброк да размислите за некои од нив.

Не сте испиле доволно вода
Ова може да ви делува чудно, но кога делото е дехидрирано тоа всушност почнува да имитира чувство на глад. Кога следен пат ќе почувствувате глад набрзо после обичниот оброк, испијте чаша вода и почекајте 15-тина минути и чувството на глад ќе исчезне. Со цел да спречите дехидратација во текот на денот, започнете го утрото со чаша вода.

Досадно ви е
Јадењето од досада може да стане доста непријатна навика. Кога следен пат ќе посегнете по грицки, обидете се да размислите дали сте навистина гладни или ве мачи нешто друго. Прошетка, читање книга, може да ви го одвлече вниманието со цел да избегнете јадење од досада.

Не јадете доволно протеини или масти
Да ја наполнете порцијата со протеини и масти е најдобар начин да останеме сити цел ден. Пилешкото е одличен извор на протеини а ако сте вегетаријанец во исхраната можете да вклучите повеќе грчки јогурт, јајца, ориз и цели житарици. За додаток здрави масти во исхраната вклучете јаткасти плодови и авокадо.

Јадете во неправилни интервали
Прескокнувањето оброци како што е појадокот може подоцна да ви го зголеме апетитот. Исто така, нередовните оброци или долгиот период помеѓу нив исто така може да ве натераат да консумирате нездрави грицки а со цел да го спречите тоа, јадете нешто на секои 4-5 чаша за да го спречите гладот. Исто така е важно да појадувате, дури и ако тоа не е нешто големо и обично.

Не спиете доволно
После лошо проспиена ноќ, хормоните кои го контролираат гладот се веќе помешани. Исто така ако телото константно ви е уморни тоа постојано ќе бара извори на енергија (најчесто шеќер) со цел да остане будно. Обидете се да спиете 7-8 чаша секоја ноќ за вашите хормони и нивото на енергија да останат здрави.

Извор: srekja.mk

Previous СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 9 НОЕМВРИ 2020 ГОДИНА
Next Хитмен 2 - Претседателски Атентат

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *