in

Пронајдени фосилизирани јајца од диносаурус стари 80 милиони години

Се работи за ретко виден археолошки објект кој е од огромно значење за иднината на науката и истражувачките проекти.

Фосилизирани јајца од диносаурус стари 80 милиони години се пронајдени во кинеската провинција Жејианг. Археолозите пронашле 15 фосили во местото Гуанинтанг.

Истиот извор јавува дека неколку јајца се пронајдени поединечно, а некои во групи. Сите се доставено до експертскиот тим на Градскиот музеј во Џива поради понатамошна анализа.

Повеќе од натписот ќе најдете на наредниот линк: Пронајдени фосилизирани јајца

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Што да му кажете на пријател кој не сака да носи маска?

Која верзија ви е подобра? Кеба “украде” песна од Наум Петрески (видео)