in ,

Десерт на денот: Холандски палачинки

Пробајте го овој необичен рецепт за вкусни, холандски палачинки.

Потребни состојки:300 гр вишни

½ дл црвено вино

1 стапче ванила

2 лажици густин

Смеса за палачинки

Сладолед од ванила

Начин на подготовка:

Исцедете ги вишните сокот од нив тргнете го на страна. Во тенџере додајте го сокот од вишни, црвеното вино и ванила и варете додека почне да врие. Намалете ја температурата и варете уште 15 минути. Додајте ги вишните густинот и варете додека да се згусне сосот. Испечете мали палачинки. Наредете ги палачинките една врз друга и прелијте ги со сосот од вишни, а по желба додајте и сладолед од ванила и шеќер во прав.

Извор: Kajгана

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Еве како изгледаше Цеца во костим за капење на почетокот од кариерата како тинејџерка (фото)

Сите во студиото занемеа: Гоца Тржан призна колку пати водела љубов за 24 часа