in ,

Зошто ви се спие кога паѓа дожд?

Главната причина зошто будењето во дождливо утро е потешко од вообичаеното, или зошто во дождливи денови ни се дреми. Една студија од државниот универзитет во Пенсилванија вели дека причината за тоа всушност е во хормонските промени..

Ако е денот дождлив, има помалку дневна светлина па телото лачи помалку серотонин а повеќе мелантонин – хормон кој е директно одговорен за расположнието и будноста.
Серотонинот е хормон кој ни пружи ошто чувство на благосостојба, енергија и добро расположение. Кога неговото ниво е намалено, поголеми се шансите дека ќе се чувствуваме поспани, уморни и генерално сме меланхолични.

Мелатонин е, од друга страна, хормон кој ни пружи чувство на поспаност. Кога нашите очи детектираат темнина, тие му испраќаат сигнал на мозокот кој испушта хомон мелатонин кој инаку служи за воспоставување на циклус на спиење во телото.
Сепак научниците наведуваат дека за хормонската промена е важен и звукот на дождот. Кога е звукот тивок или умерено јак и изедначен како што е паѓањето дожд, нашиот мозок го сфаќа како смирувачки сигнал.

Освен тоа, овој смирувачки шум ги „покрива“ некои помалку пријатни звуци кои би не вознемириле или рассеале, на пример бучавата од автомобили или довикување на луѓе кои поминуваат по улица.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Домашен лосион кој ги ублажува болките, го подобрува сонот и ги чува коските

2 Години Дружба На YouTube – Новости На Дома Со Леа