in ,

Домашен лосион кој ги ублажува болките, го подобрува сонот и ги чува коските

Најдобриот природен лек на планетата.

Можете да го додадете во купка, а можете да подготвите и домашен лосион кој е доста ефикасен.
Изминатите години лосионот со магнезиум стана доста популарен, а него можете да го подготвите и сами.

Магнезиумот е минерал кој учествува во повеќе од триста реакции во човековиот организам и е доста важен за работата на срцето, мускулите, бубрезите, забите, коските..
Помага при апсорбцијата на витамин Д, го намалува ризикот за појава на дијабетес, го забрзува зараснувањето на рани, благотворно делува на циркулацијата, пружи енергија и има уште многу придобивки.

Доколку сакате да го внесете во исхраната, конзумирајте ореви, зелен зеленчук, житарици, ориз..

РЕЦЕПТ ЗА ДОМАШЕН ЛОСИОН СО МАГНЕЗИУМ:
Познатиот американски неврохирург др. Норман Шили предлага еден доста едноставен рецепт.
Измешајте три лажици врела вода со 100мл. магнезиум-хлорид и тоа е се.
Лосионот нанесувајте го на кожата, а ако го мачкате на болнит еместа, многу брзо ќе почувствувате олеснување.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кина планира да испрати роботи во свемирот да ископуваат руда на астероидите

Зошто ви се спие кога паѓа дожд?