in ,

5 рецепти кои лесно и брзо ја решаваат болката во грлото

Гребењето во грлото и отежнатото голтање можат да бидат доста непријатни, а ова се докажани домашни природни лекови кои ги ублажуваат симптомите.

Испирање со солена вога
Разматете една лажица сол во чаша вода и испирајте го грлото три пати дневно

Мед и лимон
Медот има силни антибиотски својства. Две лажици мед измешајте ги со сок од половина лимон и пијте го два пати дневно.

Мед и цимет
Измешајте две лажици мед и една лажица мелен цимет во чаша млака вода и испијте.

Бел лук
Како и медот, и белиот лук е силен антибиотик. Најздрав е кога се јаде сиров.

Ѓумбир
Коренот од ѓумбир ја ублажува болката и воспалението. Парче од коренот зготведе го во два и пол децилитри вода, исцедете и испијте.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Познати личности кои ги присвоиле своите миленици од центар за бездомни животни

Ова е првиот микс на DJ Ljupce1982 направен