in ,

Племе од Индонезија стана хит на социјалните мрежи поради бојата на очите

0

Едно племе од островот Бутон во Индонезија стана хит меѓу фотографите, но и на социјалните мрежи, поради нивната необично сина боја на очи и бронзениот тен.

https://www.instagram.com/p/CFzSjjMDhbs/?utm_source=ig_web_copy_link

Домородците од племето имаат Варденбургов синдром кој влијае на пигментацијата поради што имаат необично сини очи.

Оваа појава е реткост во Индонезија, бидејќи тамошните жители најчесто имаат темна коса и темни очи, но неретко се раѓаат и со различна боја на очите. Во прашање е наследна генетска мутација за која се проценува дека во некаков облик ја има еден од 42.000 луѓе. Тој синдром може да доведе и до губење на слухот.

За повеќе кликнете на наредниот линк: Племе од Индонезија стана хит

Извор: kajgana.com

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Октомвриски детокс на организмот: Чорби, сокови и зачини

Не е безначајно: Тоа што вообичаено го цртате на хартија открива нешто за вашата личност