Заради корона пандемијата, српските пејачи масовно менуваат професија, па еве од што живеат додека немаат „тезги“ (ФОТО)


Откако пејачите останаа без приходи заради корона пандемијата, многу од нив на српската естрада решија да ја сменат професијата! Или барем да инвестираат во нов, дополнителен бизнис, кој можеби во иднина ќе им биде и главен.

Така, Дарко Лазиќ отвора кафе-ресторан, а Слоба Радановиќ отвора теретана, Марија Шерифовиќ станува јутубер, а Аца Лукас сега е водител, Наташа Беквалац издава куќа, Гоца Тржан снима ријалити, додека Милан Станковиќ и Весна Змијанац одгледуваат органско овошје и зеленчук!

Дарко Лазиќ беше меѓу првите што се одлучија за ново работно место.

„Дарко нема тезги веќе шест месеци, а им должи сериозни пари на лихварите. Не знаејќи колку долго ќе трае пандемијата на короната, тој одлучи да отвори ресторан во Бјелина. За промоцијата ќе биде задолжен Дарко, а неговиот пријател ќе вложи 200.000 евра. Ако добро им тргне, ќе отворат ресторан и во Белград“ – вели добро информиран извор.

Слоба Радановиќ планира исто така приватен бизнис. Пејачот реши да ги вложи своите заштеди во теретана, која ќе ја отвори наесен.

Неговиот колега Аца Лукас не може без камери, па се согласи да работи како водител на кабелска телевизија!

„Сакав да го испробам својот водителски потенцијал, за луѓето да видат колку брзо можам да размислувам. Да не бидам само кловн меѓу пријателите, туку и меѓу пошироката јавност“ – вели Аца.

Победничката на Евровизија, Марија Шерифовиќ ги шокираше фановите кога откри дека станува Јутјуберка!

„Одлучив да инвестирам во мојот канал на Јутјуб, тоа е иднината“ – рече Марија, која има 204.000 следбеници на нејзиниот канал.

Наташа Беквалац сфати како да заработи пари со  изнајмување на луксузен имот во Ченаи. Кој ќе и плати 600 евра, ќе може да помине еден ден во куќа од 400 квадратни метри со шест спални, две дневни, три бањи и голема кујна. Ната исто така им нуди на паровите да се венчаат на нејзиниот имот, но тоа задоволство го наплатува 1.000 евра.

Нејзината колешка Гоца Тржан верува дека има најмногу пари во реалните шоу програми. Поп-sвездата се согласи дека телевизиските камери од К1 да ги следат неа, нејзиниот сопруг Раша Новаковиќ и ќерката Лена, 24 часа на ден.

„Реалното шоу „Мојот совршен брак“ ќе ми помогне финансиски затоа што немам настапи поради круната. Јас врзувам крај со крај, имам деловна активност на страна, снимам видеа за ЈуТјуб, рекламирам козметика и шминка … Ова ќе ми се најде“ – вели Тржан.

Додека трае корона пандемијата, најдобрите пријатели, фолкерите Весна Змијанац и Милан Станковиќ одлучија да одгледуваат овошје и зеленчук на нејзиниот имот во Букуља.

„Таа има голема градина, па ако не се може на сцена, можеме да одгледуваме органско овошје и зеленчук. На тој начин нема да останеме гладни“ – вели Станковиќ.

Извор: srekja.mk

Previous СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 16 СЕПТЕМВРИ 2020 ГОДИНА
Next СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 17 СЕПТЕМВРИ 2020 ГОДИНА

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *