in ,

Синот на Тијана тргна во авантура, но по свој пат: Ќе биде ли Вук новата ѕвезда во познатото семејство? (ФОТО)

Тијана и Тамара, двете сверојатно најпознати сестри во македонскиот естраден шоубизнис, обете јавни личности, поп пејачки, повремено водителки, естрадни ѕвезди со несомнени вокални квалитети за кои нема кој не слушнал. Потекнуваат од музичко семејство продолжувајќи го патот на нивните родители, мама Бранка-некогаш позната македонска пејачка и тато Велко-професор по музика на Музичката Академија во Скопје.

Тијана мажена одпоодамна, кога и замина да живее во Белград, Тамара пред некоја година… Обете реализирани и како мајки. Тамара ги доби најпрвин ќерката Хана, а потоа и синчето дарен,  додека Тијана го има својот Вук, кој полека израсна во вистинско момче, тинејџер кој ги прави своите први самостојни чекори во една област.

Иако целото семејство по мајка му е во музичките води,синот на Тијана има поинаква дарба, па реши тргне по друг пат – оној на спортот. Строен на татко му Милан, Бога ми и мајка му Тијана кога е висината во прашање, Вук реши своите природни предиспозиции и дарба да ги искористи.

Така, малиот Дапчевиќ почна да тренира кошарка, спорт по кој Србија е светски прочуена  велесила, а и Македонија дала неколку големи европски, па и светски ѕвезди… Од Буштур, преку Наумовски  до Антиќ…

Вук стана член на кошаркарската школа на едена исто така голема некогашна кошаркарска ѕвезда на КК Партизан и тогашната ЈУ репрезентација, бившиот центар Жељко Ребрача кој сега има своја кошаркарска академија во Белград.

Прва која со заедничко селфи на нејзиниот Вук му посака среќа и успех во желбата да истрае и научи многу нешта од искусните кошаркарски волци, беше мама Тијана:

„Вук тргна во нова кошаркарска авантура во @akademijarebraca, која е дел од @star_wellness_sport . Среќно сине, затоа што ќе научиш многу од чичко Жељко (и сите тренери што се на академијата)“ – напиша во пораката покрај заедничката фотографија со синот и кошеркарската легенда пејачката.

Со среќа и од нас… И кој знае…? Можеби токму Вук ќе биде новата ѕвезда во познатото семејство!?

Извор: vistina.com.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 14 СЕПТЕМВРИ 2020 ГОДИНА

Ова е рускиот милионер со кого ќе се мажи ќерката на Жељко Митровиќ: „Сакам повеќе пари отколку луѓе“