in ,

Еве зошто никогаш не треба да користите креми со истечен рок на траење

Кога станува збор за лекови и храна, секој обрнува внимание на рокот на траење на производите што ги користат или јадат. Кога станува збор за козметика, луѓето честопати ги игнорираат броевите на пакувањето.

Но, факт е дека шминка, креми за лице и тело и други производи за убавина по истекот на нивниот рок на траење стануваат плодни почви за штетни бактерии кои можат да му наштетат на вашето здравје. Повеќето козметички производи доаѓаат со рок на траење, по што тие стануваат нездрави. Органските производи се расипуваат многу побрзо, но скоро целата козметика со текот на времето станува вистинска ризница на бактерии, мувла, габи, па дури и прашина. Сето ова е ужасно нездраво за здравјето на луѓето, особено за кожата на лицето, што е еден од почувствителните делови на телото.

Што се случува ако користите козметика за лице со истечен рок на траење?

Опасностите од употреба на креми за лице и други козметички производи се пред сѐ алергиски реакции, акни, инфекции на кожата на лицето, црвенило и сувост на лицето, па дури и хиперпигментација. Но, покрај фактот дека таквите производи можат да му наштетат на здравјето на кожата на лицето, расипаната козметика, која ја апсорбира кожата, може да доведе до инфекција на целото тело.

Како да се избегне употребата на козметика со истечен рок на траење?

За да избегнете употреба на козметика што ќе предизвика бактерии и други штетни материи на вашето лице, прво погледнете го датумот на истекување на пакувањето. Ако нема датум на истекување, запомнете кога сте го отвориле производот. Голем број на производи на пакувањето имаат изразен број на месеци погодни за употреба. Исто така, обрнете внимание на текстурата и мирисот на производот. Ако вашиот крем или друг производ мириса или изгледа различно, време е да го замените со нов.

Извор: Убавина и здравје

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

HITMAN 2 – The Exposer

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 27 АВГУСТ 2020 ГОДИНА