in ,

Ништо не го подобрува расположението и ги смирува нервите како оваа билка

Секој од нас се соочил со лош ден, но треба да се обрне посебно внимание на постојаните промени на расположението.

Лошото расположение може да биде предизвикано од несоодветна исхрана, недостиг на сон, недоволна физичка активност како и големи животни промени.

За среќа, постои намирница која може да помогне во контролирање на овие промени како и во елиминирање на стресот и подобрување на расположението. Доколку вашето расположение не е на завидно ниво, пред да посегнете по разни таблети, земете едно стебленце целер и изгрицкајте го.

Оваа билка ја препорачувал и Хипократ и ја опишувал како најделотворна во лекувањето на анксиозноста и депресивните состојби. Тајната се крие во изобилството од магнезиум, калиум и калциум со кои оваа билка располага, што влијае на ублажување на напнатоста.

Покрај тоа што го подобрува расположението, целерот ќе ве засити и ќе започне процес на исфрлање на токсините од организмот.

Извор: точка.ком.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 24 АВГУСТ 2020 ГОДИНА

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 25 АВГУСТ 2020 ГОДИНА