in ,

Кога немате терапија, ова проверено делува: Намалете го високиот притисок за 10 секунди

Не дозволувајте вашиот притисок да варира. Направете сè што е во ваша моќ за да имате добро здравје.

Високиот крвен притисок е тивок убиец. За да спречите зголемувањето на притисокот, треба да ја регулирате исхраната.

Веројатно веќе го знаете тоа, но не знаете дека треба да ги вклучите и овие две намирници во вашето мени:

Цимет

Неколку студии потврдија како систолниот (горниот) и дијастолниот (понизок) притисок кај возрасните го намалува добро познатиот мирисен зачин – цимет.

Ако додадете половина лажичка во вашата дневна исхрана, полесно ќе го контролирате високиот крвен притисок. За непосреден ефект, истопете МАЛКУ цимет во прав во устата и проголтајте.

Лук

Оваа здрава храна го намалува крвниот притисок скоро веднаш. Лукот делува на крвните садови така што ги опушта и проширува, со што крвта полесно циркулира и со тоа го намалува притисокот.
За моментално дејство и моментално спуштање на крвниот притисок, јадете сурови чешниња од лук со леб или исецкајте го во салата или јадење.

Иѕвор: Курир.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ЛЕН – ОМИЛЕНИОТ ЛЕТЕН МАТЕРИЈАЛ ВО КОЈ СЕКОЈА МОДНА КОМБИНАЦИЈА ИЗГЛЕДА ЛУКСУЗНО

Ја прашаа Јелена Јованова кога ќе има 5-та сезона на „Преспав“ – еве што одговори (фото)