in ,

Што се случува со телото кога редовно одите на масажа?

Пријатен начин за ослободување од стресот и постигнување на хармонично и здраво тело.

Масажата е една од најстарите практики за лекување на телото. Влијанието врз проблематичните области помага да се решат голем број на проблеми, а не станува збор само за болка во мускулите. Ефектите од соодветна масажа се различни, па за да го постигнете посакуваниот резултат, треба да ја изберете вистинската техника за себе.

Каков ефект има масажата врз функционалната состојба на телото?

Во зависност од различните техники и области на влијание, благодарение на масажата, можете да постигнете видливи резултати по само неколку сесии. Масажата има трофичен ефект врз телото. За време на сесијата за масажа, се подобрува протокот на лимфата, интерстицијална течност, крвта и ткивата, се добива повеќе кислород, елементи во трагови, витамини, како резултат на што работата на мускулите се обновува и подобрува.

За време на масажата, метаболизмот се зголемува, кожата дише во погодената област. Енергетски стимулирачки ефект на масажата се манифестира во подобрување на метаболизмот во мускулите, забрзување на ензимски процеси, создавање на ацетилхолин, што го забрзува спроведувањето на нервните импулси од нерви до мускули. Ацетилхолин проширува мали артерии. За време на сесијата за масажа, брзо се формира хистамин, кој ги проширува крвните садови, а исто така, дејствувајќи на надбубрежните жлезди, предизвикува зголемено лачење на адреналин и со тоа го тонизира телото. Заедно со аминокиселините, хистаминот се пренесува преку крвта и лимфата низ целото тело и има позитивен ефект врз крвните садови и внатрешните органи.

За време на масажата во кожата, хормоните на ткивата се синтетизираат и се лачат во крвотокот, што го подобрува текот на васкуларните реакции, преносот на нервните импулси, како резултат на што се зголемува стапката на мускулна контракција.

Во текот на постапката, рецепторите за тетивите, мускулите и лигаментите го зголемуваат протокот на нервните импулси во мозокот. Ова доведува до активирање на ретикуларната формација на мозокот, што има освежувачки ефект врз луѓето. За подобрување на тонскиот ефект, масажата се изведува кратко и со енергично темпо.

За да се елиминира прекумерниот невромускулен и психолошки стрес, се користи смирувачки ефект на масажа. Смирувачкиот ефект се развива со ритмички и долготрајни движења низ целото тело. Смирувачкиот ефект е последица на ослободување на ендорфини (природни лекови против болки) и развој на инхибитивни процеси во централниот нервен систем, што се постигнува со ритмичка и пролонгирана иритација на рецепторите лоцирани во лигаментите, мускулите и тетивите.

За нормализирање на телесните функции се користи сегментална масажа на одредени рефлексогени зони. Масажата овозможува подобрување на нервно-мускулниот систем, намалување на затегнатоста на мускулите на тетивите и подобрување на општата состојба на телото како целина. Во срцето на секоја техника на масажа е зголемување на лимфата и циркулацијата на крвта, што активира многу витални процеси. Особено е важно кога, под влијание на движењето на греењето, штетни токсини и метаболички производи се елиминираат од организмот: на тој начин стануваме заштитени од агресивни услови на животната средина. Благодарение на стимулацијата на одредени рефлексогени зони, исто така е можно директно да се зголеми отпорноста на телото на инфекции.

Ваквите биоактивни дамки се наоѓаат по целото тело: на главата и лицето, вратот, грбот и екстремитетите. Со правилниот притисок, воспалението се намалува, болката се елиминира и се нормализира централниот нервен систем, функционира внатрешниот орган и крвниот притисок. Покрај тоа, масажата влијае на производството на хормони кои се спротивставуваат на болести. На пример, серотонинот придонесува не само за добро расположение, туку и за брзо заздравување на ткивата, а намалувањето на кортизолот го зачувува интегритетот на клетките одговорни за борба против вируси.

Извор: попара.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

НОВАТА ОМИЛЕНА ФРИЗУРА НА ПОЗНАТИТЕ – ЏЕЈ ЛО И АРИАНА ГРАНДЕ ЈА ОБОЖАВААТ

Ова семејство им остава бакшиш на келнерите од 500 долари: Зад нивниот гест се крие тажна приказна