in ,

Црната страна на белото чоколадо: Еве зошто не треба да им го давате на децата

Белата чоколада која децата ја обожуваат, всушност е мешавина од масти и хемиски ароми. Нутриционистите предупредуваат дека овој производ неоправдано го носи името “чоколада“ бидејќи не ја содржи главната компонента – какао.

Како што тврдат експертите за исхрана, произведителите на бела чоколада наместо какао путер користат други растителни масти, па затоа белата чоколада не може да послужи ни како најлоша замена за чоколадата.

Белата чоколада е сладок отров кој нема апсолутно никаква хранлива вредност, а само калории. За разлика од нормалната чоколада во белата нема теобромин кој се добива од какаото, а делува стимулативно на организмот ако се конзумира во умерени количини.

Експертите предупредуваат дека белата чоколада многу потешко се вари од црната и дека овој сладок грев е преполн со вештачки ароми, емулгатори и нездрава замена за какао путер (32 грама во 100 грама производ).

Најголемиот проблем со овој десерт е што никогаш не сте сигурни што јадете. Многу хемија и нула хранлива вредност!

Извор: курир.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

По четири години ги закопаа „воените секири“: Се смирија Анџелина Џоли и Бред Пит!

КАКО ДА ПОСТИГНЕТЕ БОЖЕСТВЕНО ВИТКАНА КОСА – САМО 3 ЧЕКОРИ