in ,

Лекувајте ги изгорениците од сонце на природен начин

Сигурни сме дека барем еднаш сте се нашле во ситуација кога сте доживеале непријатност во форма на изгореници. Негата на кожата во летните месеци мора да вклучува подготовки за заштитен фактор.

Иако со години се зборуваше дека премногу интензивно изложување на сончеви зраци може да биде штетно за изгледот на кожата, сепак има голем број на луѓе кои брзаат кон плажите со првите зраци на летото сонце за да добијат тен. Ако претрпите изгореници поради непочитување на советите на дерматологот или поради други околности, веднаш мора да започнете со лекување на заболената кожа, а некои од природните лекови се најдобрата терапија за прва помош.

Млеко

Можеби звучи чудно, но навистина функционира. Млечните протеини се исклучително корисни и можат да помогнат во смирувањето на црвенилото и чувствота на горење. Пешкир натопен во млеко и ставен директно на изгорениците создава протеински слој кој ја ублажува болката и и помага на кожата да заздрави.

Чај

Овој метод е особено ефикасен кога станува збор за изгореници на лицето, особено во пределот околу очите. Кесичките чај од нане, камилица или зелен чај треба да се натопат во ладна вода, да се остават неколку минути за да ги активираат листовите од чајот, а потоа да се стават директно на изгорените места.

Сода бикарбона

Содата е незаменлива во куќата, а има и свој придонес кога станува збор за лекување на изгореници. Може да го олесни воспалението, истовремено намалувајќи го чувството на чешање околу изгорената област. Сè што треба да направите е да ставите грст сода бикарбона во када со млака вода и да ја седите во неа 15 минути.

Облоги од краставица

По неколку часови сончање, што довело до непожелни ефекти врз кожата, користете краставица, која го ублажува и лекува сончањето. Богата со витамини А, Б и Ц, познато е дека одговара на скоро секоја кожа, ќе го ублажи воспалението за кратко време и ќе ја обезбеди потребната хидратација.

Домати

Антиоксидансите од доматите се добра превенција против инфекции на површината на кожата кои се оштетени поради изложеност на силна сончева светлина. Извадете го доматот од фрижидерот, излупете го, а потоа исецкајте го во кругови или изрендајте го, така што ќе стане каша. Додека смесата е сè уште ладна, нанесете ја на изгорениците и оставете ја да отстои половина час, а потоа извадете ја со влажна крпа.

Извор: попара.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА ОВОШЈАТА

Синот на Весна Петрушевска се сели во САД: „Го гушкам, плачам ко некоја задушна баба секој ден“