in ,

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА ОВОШЈАТА

Јадењето јаболко е подобар начин да останете будни од пиење кафе, бидејќи шеќерот во јаболкото е попотентен од кофеинот во кафето.

Науката која ги проучува овошјата се вика Помологија. Доаѓа од латинскот збор pomum, што значи овошје.

Повеќе видите на наредниот линк: ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА ОВОШЈАТА

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Земјата во која сите сакаат да остарат – го зазеде првото место на листата, еве и зошто

Лекувајте ги изгорениците од сонце на природен начин