in ,

Идеја за појадок: Лепчиња со кашкавал

Предлог што да зготвите за денешниот појадок.

Потребни состојки:

1 кесичка квасец

1 лажичка шеќер

1 дл топла вода

250 гр. брашно

200 гр. интегрално брашно

1 лашичка сол

5 лажици маслиново масло

70 гр. кашкавал

Начин на подготовка:

Измешајте го квасецот со 1 лажица бело брашно, шеќер и вода и оставете го 10 минути. Измешајте ги двата вида брашно и додајте сол, квасец, маслиново масло, вода и направете меко тесто. Оставете го да нарасне 45 минути. Поделете го на 4 дела, ставете го тестото во премачкано тавче со масло и обликувајте лепчиња. Премачкајте ги лепчињата со маслиново масло и оставете ги уште 10 минути. Одозгора нарендајте кашкавал. Печете околу половина час на 180 степени.

Извор: kajgana.com

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0

Сара Мејс си постави предизвик за соврешно тело, па го покажа резултатот: „Можеби не е перфектна форма, но голем чекор за мене“ (фото)

Одлична вест за секоја жена: Чоколадото ги брише брчките