in ,

ЛАВАНДА – БИЛКА КОЈА ПОМАГА ПРИ ОПАЃАЊЕТО НА КОСАТА И ДАВА БУЈНОСТ И ВОЛУМЕН

За што и да се работи, губењето на косата може да се спречи или драстично да се намали по природен пат а во тоа може најдобро да ви помогне ЛАВАНДАТА.

Опаѓањето на косата во некои оптимални количини се смета за нормално, особено во пролет и есен. Меѓутоа причините за опаѓање на косата може да бидат и од друго потекло – некогаш може да е поради стрес, лоша исхрана, пад на имунитетот, а понекогаш и во прашање се генетски фактори.

За што и да се работи, губењето на косата може да се спречи или драстично да се намали по природен пат а во тоа може најдобро да ви помогне ЛАВАНДАТА.

Лавандата е растение е позната по бројни благотворни дејтства на организмот, а се покажала и како делотворен „чувар“ на косата и кожата и главата.

Делотворен третман од лаванда против опаѓање на косата:

Земете 15-20 гр. исушени цветови од лаванда и помешајте ги со 25 гр суви цветови од камилица. Прелијте ја комбинацијата со 3 литри вода и варете се додека водата не зоврие. Процедете ја и изладете ја мешавината, па во добиениот чај додадете 50мл свежо исцеден лимонов сок.

Измијте ја косата на начин како што вообичаено го правите тоа, но наместо последното миење да е со вода, косата измијте ја со мешавината од чајот од лаванда. Користете ја оваа мешавина при секое миење во рок од месец дена и резултатите ќе бидат силна, отпорна, сјајна коса која драстично помалку опаѓа.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

ЕВЕ ЗОШТО ТРЕБА ДА НОСИТЕ ОБЛЕКА ВО БЕЛА БОЈА