in ,

(ФОТО) ЗАПОЗНАЈТЕ ЈА ЕРИС – СЛАТКАТА БОРЗОИ КОЈА ИМА НАЈДОЛГА УСТА НА СВЕТОТ

0

Ерис припаѓа на руската раса на куче наречена борзои, а се издвојува по една доста невообичаена особина

Секој од нас има единствени особини. Накривен прст, долг врат, тесни колкови, и сличност, навистина сите имаме по нешто. Така и секое куче на светот има свои посебни карактеристики. Но, постојат некои примери кои ги прават толку единствени и невообичаени што веднаш го привлекуваат вниманието. Еден таков пример е кучето Ерис. Таа е руски борзои, и има исклучително долга уста, долга дури 30 цм. Нејзините сопственици тврдат дека таа би можела да го собори светскиот рекорд ако стручњаците би дошле и би ја измериле нејзината уста и би провериле дали некаде на светот постои иста со толкава должина.

Ерис е присвоена пред две години, кога била малечко кученце. Тогаш никој не ни знаел дека нејзината уста ќе порасне толку долга. Неодамна таа го прослави својот втор роденден, а парот кој ја присвои не ни замислуваше дека нивната Ерис ќе стане вистинска Инстаграм сензација со преку 180 илјади следачи. Тие создадоа нејзин профил во вид на албум со слики, односно место на кое би можеле да го одбележуваат напредокот и растењето на нивното милениче. А тоа прерасна во многу повеќе, сега Ерис има обожаватели ширум светот.

Неколку интересни факти за расата на кучиња Борзои
Борзои кучињата се по потекло од Русија од 17 век. Оваа раса на куче припаѓала на аристократијата која ги сакала поради нивниот исклучителен изглед и одлични ловечки вештини. ‘Борзои’ означува ‘брзина’ или ‘брз’, а таму аристократијата често организирала големи ловечки забави па овие брзи кучиња им биле од исклучителна помош.
Иначе се познати и по прекарите руски врколак и руски борзои. Независно од атлетските способности на кучињата, тие се доста мирни и тивки и не лаат често. Со тоа добро се прилагодуваат на животот во градовите. Во продолжение ви споделуваме фотографии од преслатката Ерис која ќе ве освои со својот забавен и темпераментен дух.

Повеќе слики можете да видите на наредниот линк: ЗАПОЗНАЈТЕ ЈА ЕРИС

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

„Коса што чешел не видела“: Вака изгледа Елена Стојановска кога се буди наутро (фото)

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 2. ЈУНИ 2020 ГОДИНА