in ,

Звучи невозможно, но постои диета со леб од која може да ослабнете 10 килограми

Речиси и да нема човек што не сака свежо печен леб. Неговата воодушевувачка арома, комбинирана со крцкаста кора и богат вкус на полнење на тестото што се топи во устата, е незаменлив.

За некои од нас кои не можат да замислат живот без тесто, „добрите“ научници во далечниот Израел измислија диета со леб, со помош на која можете да изгубите неверојатни десет килограми за само две недели!

Еве што треба да знаете пред да ве запознаеме со самата диета:

Научниците од Израел, предводени од познатиот нутриционист Олга Рез-Каснер, велат дека редовното внесување на сложени јаглехидрати, како оние што се наоѓаат во лебот, во комбинација со сирење и овошје со малку маснотии, нè прави да се чувствуваме гладни и ни помага да изгубиме тежина.

Исто така, оваа диета е корисна за дијабетичарите, бидејќи ја елиминира желбата за слатки, го намалува холестеролот, крвниот притисок и нивото на шеќер во крвта.

Во суштина, диетата се состои од две фази. Она што тие имаат заедничко е дека треба да пиете многу вода цело време, најмалку 7 чаши на ден. Дозволено е да пиете кафе и овошен сок, но во разумни количини. Не е лошо да земате калциум и мултивитамини во текот на диетата.

Првата фаза

За време на првата фаза од оваа диета, консумирајте 7 до 12 мали парчиња леб секој ден, без оглед на видот на лебот за кој станува збор.

Грубо норма е половина парче. За мажите, бројот е од 12 до 16. Може да го јадете лебот со мало сирење или многу тенок слој путер. На оние кои јадат месо им е дозволено тенко парче риба, шунка или пршута.

За жал, слатките се строго забранети, но наместо тоа, можете да јадете секаков вид зеленчук, сè додека не содржат скроб. Исто така, дозволени се три јајца неделно. Треба да земате 200 грама кисело млеко секој ден.

Риба или месо со задушен зеленчук се јаде три пати неделно. Сепак, потоа намалете го лебот на 4 парчиња. Едно јаболко се јаде секој ден. Треба да јадете на секои три часа. Првата фаза трае една недела.

Втора фаза

Во текот на втората недела од оваа диета, лебот може да се замени со варени мешунки и чаша варени тестенини. Потребна е и потрошувачка на варена овесна каша, леќа, ориз и варен компир. Потрошувачката на зеленчук не е ограничена. Се продолжува да се зема 200 грама кисело млеко на ден. Риба и пилешко бело месо се дозволени двапати неделно. Јадете на секои 3 или 4 часа. Идејата за оваа фаза е да ја задржите тежината откако брзо ќе изгубите килограми во првата фаза.

Извор: попара.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

„Моето малечко бебенце“: Лила објави досега невидена фотографија од синот Филип (фото)

Имате проблеми со спиењето -можеби не внесувате доволно магнезиум