in ,

Над половина Французи се здебелиле за време на пандемијата со коронавирус

Дури 57 отсто Французите сега имаат повеќе килограми од почетокот на примените на мерките за спречување на ширењето на вирусот Ковид-19, на 17 март.

Испитувањето спроведено од институтот Ифоп за специјализираната интернет-страница „Дарвин нутришн“ посочува дека француските граѓани имаат во просек 2,5 килограми поголема маса. Тоа, поради недостиг на движење, но и поради „постојаното грицкање“ седејќи дома.

Како што се наведува, 56 отсто од мажите и 58 отсто жени имаат неколку килограми повеќе. Меѓу нив, се истакнуваат невработените, двојките и родителите со деца.

Извор: Курир.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 8. МАЈ 2020 ГОДИНА

Туторијал за фантастичен и лесен маникир во домашни услови (видео)