in

Кој беше Драган Вучиќ и што се’ остави зад себе? (ФОТО+ВИДЕО)

Драган Вучиќ ќе остане засекогаш впишан како еден од основоположниците на македонската јавна сцена од осамостојувањето на Македонија, па се’ до неговата прерана смрт. Академски музичар, врвен инструменталист, виртуоз  зад бас гитарата, уште од најмала возраст се среќава со музиката, талент кој ќе го наследи од неговиот татко, некогаш познат хармоникаш Миле Вучиќ.

Искуството Вучиќ го стекнува свирејќи низ многу групи во младоста, низ безброј локали и кафеани, кога се запознава и со својата сопруга, Весна, ќерка на прочуениот македонски гајдаџија и легенда на изворниот македонски фолклор, Пеце Атанасовски. Љубов која ќе резултира со раѓањето на нивниот наследник, денес и самиот врвен музичар, синот Мартин Вучиќ.

Вучиќ професионално и се посветува на фолк музиката, иако забавната никогаш нема да ја напушти. Кон крајот на 80-те јавната музичка кариера на Драган Вучиќ започнува во групата „Тавче гравче“ каде беше басист и придружен вокал на Смиља Митревска, со кои издава и ЛП плоча со најпознатиот сингл „Ако имаш срце“.

Во почетокот на 90-ите години, Вучиќ станува член на новоформираната и тогаш многу популарна македонска фолк група „Кода“, каде исто така свири бас гитара, но сега е и главен вокал. Нивниот хит „Ника Марика“ ќе стане вонвремнски и ќе остане во аналите на македонската новосоздадена фолк песна.

Во тоа време некаде веднаш по осамостојувањето, по распадот на групата покрај солистичката пејачка кариера, Драган Вучиќ влегува и во водителските води, професија што наа себесвојствен начин, оригинален, уникатен и пред се близок до вкусот на народот, успешно ќе ја турка се до неговиот последен ден во животот.

Музичкото талент шоу кое Македонија го имаше пред „Пинк“ и „Гранд“ воопшто и да бидат создадени, наречено „Вашите 5 минути“ и ден денес се памети. Таленти од народот со автобуси, организирано од цела Македонија доаѓаа за да си ја пробаат среќата, покажувајќи ги своите вокални и музички предиспозиции и скриениот дар за пеење пред целата ТВ јавност.

Во меѓувреме, Вучиќ нникогаш не ја остави првата љубов – музиката, настрана. Ги компонираше некои од најголемите македонски хитови, песни што останаа евергрини, како макфестовската победничка песна „Свирете ја зајди, зајди“, испеана од Олгица Христовска во 1992 година,  потоа исто така легендарната макфестовска тема „Ангели ме носат“ испеана од „Силви бенд“.

Или пак евровизиската „Ти си сон“ ( Make my day),  која ја напиша за својот син Мартин Вучиќ, со која тој ја претставуваше Македонија на Евросонг 2005 година.

Телевизиските проекти се редат паралено со музичките, а секој од нив поинаков, поразличен, можеби не толку спектакуларен, но се’ погледан и поприфатен од претходниот, го прават Вучиќ своевиден ТВ феномен. Лик кој секогаш умее да го погоди вкусот на народот, влегувајќи во неговиот ментален склоп до срж, што му гарантира се’ поголема гледаност на секоја негова нова емисија, а нему се’ поголема популарност.

„Вашите 5 минути“, преку „Некогаш и сега“, „Знаеш, не знаеш – добиваш“, „Среќни луѓе“, „Возење со Вучиќ“… па се’ до последната – „Гурмански муабети“ ќе останат трајно запаметени… Како и нивниот автор и водител, македонскиот ТВ феномен, кој три децении со своите проекти постојано беше во врвот на популарноста кај ТВ гледачите и публиката воопшто.

Драган Вучиќ – синонимот за успех, за жал повеќе го нема. Прерано замина, ненадејно не напушти, оставајќи го зад себе семејството, бројните пријатели, својата верна публика и проектите во кои му гостуваа најголемите регионални естрадни ѕвезди: од Здравко Чолиќ до Северина, од Сузана Манчиќ до Ален Исламовиќ… Нивниот ТВ домаќин и личен пријател денес патува на патот кон вечноста, по кој сега… „Ангели го носат“!

Почивај во мир Вуле…  Сочувство до семејството – редакција Вистина.ком.мк

Извор: vistina.com.mk

Нека почива во мир… Сочуство до семејството – сопственикот на вирално.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Повод за славење: Татјана и Новица се пофалија пред сите – на честитките им нема крај (фото)

(ВИДЕО) КАРОЛИНА ГОЧЕВА СО ДУКЕ БОЈАЏИЕВ И ИСМАИЛ ЛУМАНОВСКИ ВО ПРЕКРАСНА ИЗВЕДБА НА „ЗБОРОВИ НЕМАМ“