in ,

25 уметници оддаваат почит кон Џин Деич, илустраторот на Том и Џери и Попај

Додека многу луѓе пораснаа гледајќи ги Попеј и Том и Џери, или нивните деца ги гледаа цело време, најверојатно само мал број го познаваа генијалноста зад неа. Јуџин Мерил Деич, најчесто позната како Џин Деич, беше американски илустратор, аниматор, стрип уметник и режисер на филмот. Тој беше познат и по креирањето на анимираните цртани филмови Мунро, Том Терифил и Нудник.
Деич го поминал најголемиот дел од животот во Прага, каде се преселил во 1959 година кога Рембрант Филмс вети дека ќе го финансира Мунро. Жвееше таму целиот свој живот и за жал помина неочекувано на 16 април 2020 година на зрела возраст од 95 години. Откако слушнале за неговвата смрт, уметници од целиот свет го преплавија Интернетот со уметнички дела како почит на покојниот илустратор.

Погледнете и испод:

Извор: boredpanda.com

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

(ВИДЕО) СЕ СЕЌАВАТЕ ЛИ? – ОВА БЕА НАЈПОПУЛАРНИТЕ НАЧИНИ НА ТАНЦУВАЊЕ ОВАА ДЕЦЕНИЈА

ВИДЕО: Најдобро рецитирање досега