in ,

ФОТО: Музеите ги замолуваа луѓето да рекреираат познати уметнички дела дома

0

Луѓето заглавени дома за време на карантинот, дозволуваат да се изгуби нивната креативност. Музејот Ј. Пол Гети во Лос Анџелес ги предизвика љубителите на уметноста да објавуваат фотографии од себе како ги рекреираат своите омилени ремек-дела од дома а одговорот е огромен.

Предизвикот за музејот „Гети“, каде што треба да го пресоздадете омиленото уметничко дело со 3 работи што лежат околу вашиот дом, беше инспириран од профилот на Инстаграм Tussen Kunst en Quarantaine (Помеѓу уметноста и карантинот) од Амстердам. И Гети не е единствениот што инспирира луѓе да ја покажат својата љубов кон уметноста за време на карантинот: Уметничкиот центар Пинчук во Киев, Украина го направи истото.

Погледнете ги делата на наредниот линк: Музеите ги замолчуваат луѓето да рекреираат на познати слики дома

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Милица Тодоровиќ за „Бекстејџ“ откри во кој македонски пејач била заљубена како дете (фото)

Ја победи короната, сите го знаат како рокер, но оваа е вистинската професија на Ѓорѓе Давид