in , , ,

Руските дизајнери споделуваат како да направите ефтина маска од картон дома за борба против коронавирусот

0

Бидејќи коронавирусот се шири низ целиот свет, земјите преземаа сè поагресивни мерки за борба против тоа, порачувајќи им на граѓаните да носат маски, дури и ако се домашни.

Важно е да се напомене дека носењето нема да гарантира заштита од СОВИД-19, сепак, маските за лице може да го намалат ширењето на коронавирусот со блокирање на појдовните бактерии од кашлица или кивање на заразено лице.

Значи, бидејќи комерцијално направените маски за лице станаа толку тешко да се најдат, руски тим предводен од Евгениј Маслов создаде картонски дизајн со заменлив филтер и покажа како секој може да го направи дома.

Креаторите тврдат дека нивната маска „не бара технички вештини и е многу брза за производство на кое било место во светот. Замените на филтерот можат да бидат направени од достапни материјали “, се вели во соопштението.

Како и да е, иако тимот вели дека луѓето можат да ја рециклираат маската како стандарден отпад од картон, Светската здравствена организација (СЗО) советува да ги отфрлите сите маски за лице веднаш по употреба и да ги исчистите рацете потоа со триење на рацете со алкохол или сапун и вода.

„Откако дојдов во Москва неколку дена во март 2020 година, јас морав да останам со недели“, рече Маслов. „Прво, заради карантин, потоа заради откажување на летот. После тоа, направив свесен избор… да го искористам целото мое знаење. Тоа ме наведува да [започнам] не-комерцијална лабораторија за проекти [со] цел да ги здружиме… да ги водиме дизајнерите за брзо создавање на… неопходни предмети што можат да бидат од голема корист за општеството и да обезбедат дизајни за производителите во критични ситуации ”.

Дизајнерите го дистрибуираат планот за нивниот изум преку отворен пристап до датотеки, како и детални упатства за неговото производство.

Сликите се на: Evgeny Maslov

Извор: bumask.ru

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СЕ ПОРОДИ САЊА НИКОЛИЌ: СЛАТКАР СТАНА ТАТКО, СИНОТ ВЕЌЕ ДОБИ НЕОБИЧНО ИМЕ – МОША! (ФОТО)

Анастасија Ражнатовиќ отворено за порокот со кој се бори подолго време