Posts in category

ПАТУВАЊА

Category description is an optional

Социјалното дистанцирање на плажите ова лето ќе се применува низ сите плажи во светот. Многубројни летувалишта ширум светот морале да пронајдат начин како успешно да го остварат социјалното дистанцирање на плажите оваа година. Додека Италијанците имаа идеја за развивање лежалки од плексиглас и големи куполи од бамбуси, во Франција примениле едноставна варијанта. Плажите се заградени …

Лифтот Лацерда е јавен лифт во Ел Салвадор кој се наоѓа на северно-источниот брег на Бразил. Тој го поврзува долниот со горниот град односно Сидаде Баха (долен град) со Сидаде Алта (горен град). Долг е 72 метри и ќе ве однесе до врвот за само 30 секунди. Билетот за возење не чини многу, па дефинитивно …

Погледнете како изгледа Јапонија во овие денови на пандемија, фотографиите ќе ви го одземат здивот Црешовиот цвет е еден од симболите на јапонската култура и ја претставува убавината, будењето и минливоста. Цветањето на црешовите цветови токму во овој период се случува низ цела Јапонија а пејсажите кои ги создаваат го одземаат здивот. Прават да се …

Најубавата цветна градина во Холандија „Keukenhof“ годишно ја посетуваат милиони посетители ширум светот. Сега, за првпат по 71 година, градината е затворена поради пандемијата со коронавирусот. Алберт е талентиран фотограф кој добил дозвола да ја фотографира цветната магија без посетители. Неговите фотографии се најубавото нешто кое ќе го видите денес: За да ги видите сликите кликнете …

Поради Короната е откажан најпознатиот фест во светот, Германскиот Октомбрискиот Фест кој се одржува секоја година во Минхен. Со тоа градот и хотелијерите а и други ќе останат на цедило вели градоначалникот денес. Градот секоја година заработува примање од 1,23 милијарди евра, што не е навистина малку. Се надеваме дека во иднина ќе биде поинаку …

Импресивните локации пренесени во цртаните филмови на Дизни се наоѓаат на неколку делови од светот. Eве кои места од познатите цртани филмови се вусшност инспирирани од вистински локации. Кога ќе го споменеме Волт Дизни, првото нешто што ни паѓа на памет се спомените од детството и незаборавните ликови од многубројните цртани филмови. Фановите ширум светот …