Posts in category

ХАРДВЕР И СОФТВЕР


Иако сè уште не знаеме доволно за влијаението на мобилните телефони врз нашето здравје, постојат истражувања кои укажуваат на тоа дека се потенцијално штетни, па со нив треба да ракуваме вниматлно. Во 2011-та година, Меѓународната агенција за истражување на рак, зрачењето од мобилните телефони го класифицирала како „потенцијално канцерогено“, а знаеме дека мобилните телефони испуштаат …

0 123

Поранешен вработен на Microsoft бил обвинет, како го дефинираат истражнитеоргани , во спроведувањето на шема за кражба на 10 милиони долари во дигитална валута , пренесува “Асошиејтед прес”. Од обвинителството во Сиетл прецизираа дека 25-годишниот украински државјанин Володимир Квашук помагал тестирање на онлајн платформата за продажба на мало на Microsoft. Тој е обвинет за кражба …

0 44

Компанијата Фејсбук потврди дека нивната апликација нема да ја прединсталира на новите апарати на Хуавеј. Кинеската компанија Хуавеј е под американски санкции, воведени поради безбедносна сигурност и тоа среде трговската војна меѓу Пекинг и Вашингтон.

0 103

Извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, на настан за инвеститори најави дека очекува компанијата да работи со роботакси-возила в година. Возилата што комплетно самостојно ќе управуваат ќе се натпреваруваат со сервисите како „Убер“ и „Лифт“.

0 54

Инстаграм е во план до го скрие бројот на лајкови на дадена фотографија, така што публиката нема да може да дознае кои тип на луѓе ја имаат лајкувано фотографијата.

0 53

Израелски научници го отпечатиле првото 3Д срце користејќи ќелии на пациент.

0 60

Видеоиграта Assassins Creed: Unity би можела да биде вистинскиот спасител во реставрацијата на катедралата Нотр Дам, која во голем дел изгоре во пожар за кои причините и натаму не се целосно познати.

0 108

Миете заби, облекувате пижами, го гаснете светлото, си легнувате и се покривате и го фаќате телефонот во раце. Познато ви е ова сценарио? Освен што таканаречената сина светлина го лаже вашиот мозок дека е ден, а со тоа и го буди, во исто време го блокира и природното лачење на лептин и ви создава чувство …

0 220

Водоотпорните мобилни телефони се хит низ целиот свет во моментов, но Јапонците во нив уживаат повеќе од деценија, многу пред сите останати на Западот.

0 71

Благодарејќи на многумина твиттераши и Леа и нејзиниот твит натписот заедно со видеото беше најпопуларен текст и пост на денешниот ден на вирално.мк. Иначе зборот долен беше грешно пишан, така да немаше никаква намера да се нарече видеото дека е долно што беше после тоа исправена грешката. Понекогаш правам такви грешки оти користам во речникот …

0 124