Posts in category

ТЕХНОЛОГИЈА


Поранешен вработен на Microsoft бил обвинет, како го дефинираат истражнитеоргани , во спроведувањето на шема за кражба на 10 милиони долари во дигитална валута , пренесува “Асошиејтед прес”. Од обвинителството во Сиетл прецизираа дека 25-годишниот украински државјанин Володимир Квашук помагал тестирање на онлајн платформата за продажба на мало на Microsoft. Тој е обвинет за кражба …

0 44

Компанијата Фејсбук потврди дека нивната апликација нема да ја прединсталира на новите апарати на Хуавеј. Кинеската компанија Хуавеј е под американски санкции, воведени поради безбедносна сигурност и тоа среде трговската војна меѓу Пекинг и Вашингтон.

0 103

Извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, на настан за инвеститори најави дека очекува компанијата да работи со роботакси-возила в година. Возилата што комплетно самостојно ќе управуваат ќе се натпреваруваат со сервисите како „Убер“ и „Лифт“.

0 54

Инстаграм е во план до го скрие бројот на лајкови на дадена фотографија, така што публиката нема да може да дознае кои тип на луѓе ја имаат лајкувано фотографијата.

0 53

Израелски научници го отпечатиле првото 3Д срце користејќи ќелии на пациент.

0 60

Видеоиграта Assassins Creed: Unity би можела да биде вистинскиот спасител во реставрацијата на катедралата Нотр Дам, која во голем дел изгоре во пожар за кои причините и натаму не се целосно познати.

0 108

Најопасниот електричен уред во домот е бојлерот. Иако, според инжинерската структура делува како едноставен уред, мал дефект може да предизвика проблем.

0 84

Миете заби, облекувате пижами, го гаснете светлото, си легнувате и се покривате и го фаќате телефонот во раце. Познато ви е ова сценарио? Освен што таканаречената сина светлина го лаже вашиот мозок дека е ден, а со тоа и го буди, во исто време го блокира и природното лачење на лептин и ви создава чувство …

0 220

Водоотпорните мобилни телефони се хит низ целиот свет во моментов, но Јапонците во нив уживаат повеќе од деценија, многу пред сите останати на Западот.

0 71

Благодарејќи на многумина твиттераши и Леа и нејзиниот твит натписот заедно со видеото беше најпопуларен текст и пост на денешниот ден на вирално.мк. Иначе зборот долен беше грешно пишан, така да немаше никаква намера да се нарече видеото дека е долно што беше после тоа исправена грешката. Понекогаш правам такви грешки оти користам во речникот …

0 124