Posts in category

РАКОМЕТ


Најновото засилување за европскиот шампион Вардар, Сергеј Горпишин за рускиот „Брз Центар“ ги кажа своите први импресии по трансферот во „црвено-црниот“ тим. Пикерот на руската репрезентација ќе се пресели во Скопје кон средината на јули.

0 73

Македонскиот ракометен репрезентативец и член на Вардар, Столе Стоилов, мораше да оди на операција за да ја санира повредата на менискусот на коленото, а според последните информации за него истата е минато и може да почне со вежби. Кружниот напаѓач пред мечот со Грција во Струмица реши да легне „под нож“, а неколку дена по операцијата се чувствува …

0 153

Големиот борец на теренот, Стојанче Стоилов не беше во можност да им помогне на своите колеги на средбата против Грција. Тој го пропушти овој меч поради оперативен зафат на коленото извршен веднаш после враќањето од Турција, но не испушти можност да им честита на своите колеги.

0 64

Иако во последната седмица најактуелни се фудбалските екипи на Ливерпул и Тотенхем, кои со спектакуларни пресврти успеаја да обезбедат место во големото финале на Лигата на шампионите, сепак најголемите херои на Стариот континент се ракометарите на Вардар, барем според хрватскиот портал „Индекс“.

0 80

Македонските ракометари вечерва (20.30 часот) ќе го имаат најтешкиот испит на Мундијалот. Противник е европскиот првак Шпанија со кој немаме пријатни моменти од минатото.

0 66

Голманот Пол Берген Густавсон повторно имаше неколку извонредни интервенции на голот на Исланд, но искусниот чувар на мрежата е свесен дека ќе има многу потешка задача на утрешниот клучен натпревар против Македонија.

0 73

Роднините и семјството не може да ги бираме, а кога станува збор за семејни односи секогаш треба да ги негуваме.

0 224

Првата мисија е исполнета, на двете средби со селекциите од Азија беа забележани две победи, и двете сосема рутински, со чување на дел од силите за предизвиците што допрва ќе следат.

0 74

Првиот вистински тест за македонската ракометна репрезентација на Светското првенство 2019 е денешниот дуел со Хрватска од 18 часот.

0 124