Posts in category

СВЕТ


Сопственик на лото ливче од Велика Британија го освои џекпотот на „Евромилион“, со што стана најбогат Британец добитник на лото. Како што пренесуваат британските медиуми, ако се работи за една личност, тогаш тој ќе стане побогат и од најбогатите славни личности во Велика Британија. Меѓу нив се споменуваат Сер Том Џонс, младиот пејач Ед Шеран, …

0 60

Првиот електричен X-авион на НАСА, X-57 Mod II пристигна во Истражувачкиот центар за летови Армстронг, каде наскоро ќе започне со серија ригорозни тестови. X-авионите се експериментална платформа која НАСА ја користи за тестирање и развивање нови технологии.

0 46

На тимот на Новак Ѓоковиќ во Токио му се случила голема трагедија. Сестрата на Горан Иванишевиќ, Срѓана, починала во Загреб на 53-годишна возраст. Срѓана Иванишевиќ долги години се борела со леукемијата. Третманот бил олеснет со тоа што нејзиниот брат бил успешен тенисер и семејството можело да го финансира третманот. Починала по операцијата во болницата во …

0 75

Јапонските научници од медицинскиот сектор на Воената академија во Токорозава, направија вештачка крв која одговара на сите крвни групи. Тие истакнуваат дека крвта може да биде складирана до година дена на собна температура. Истражувачкиот тим тестовите ги направи на болни зајаци кои изгубиле големи количини на крв.

0 41

Хаг, 7 октомври 2019 (МИА) – Владата во Хаг одлучи да го ребрендира името на државата од Холандија во Нидерланд, како дел од обидите за подобрување на глобалниот имиџ. Властите оценуваат дека треба да се обнови сликата за земјата, бидејќи името Холандија ги асоцира туристите на наркотици и амстердамскиот кварт на црвените фенери.

0 47

Единствениот дијамант со скапоцен камен во него е пронајден во Сибир. Дијамантот е наречен „Матрјошка“, а се верува дека е стар 800 милиони години и дека е непроценлив и единствен во светот. Поголемиот дијамант е со димензии 4,8 x 4,9 x 2,8 милиметри. Во него е сместен помал дијамант со димензии 1,9 x 2,1 x …

0 58

Во швајцарските приватни банки во последно време има се поголем број на богати клиенти од Велика Британија, кои неодамна го пренесуваат својот имот во странство за да го избегнат хаотичниот брегзит, но и можни повисоки даноци во случај на изборна победа на лабуристите. „Бројот на сметки отворени од Велика Британија се зголеми тројно во последните …

0 54

Фејсбук отстрани повеќе страници, групи и налози од своите платформи во Обединетите Арапски Емирати, Египет, Нигерија и Индонезија поради, како што е наведено, координирано неавтентично однесување. Од Фејсбук соопштија дека на отстранетите налози се ширеле содржини на теми како што се активности на Обединетите Арапски Емирати во Јемен, иранскиот нуклеарен договор и критиките на Катар, …

0 42

Претседателот на САД, Доналд Трамп, рече дека сака да има кеш пари во џебот во случај да треба да остави бакшиш, бидејќи новинарите побараа од него да ја коментира фотографијата на која од задниот џеб му ѕирка банкнота од 20 долари. Трамп додаде дека сака да има кеш во џебот, а потоа извадил купче банкноти …

0 42

Една бројка на личната карта донесува многу интересна информација за вашиот изглед. Дали знаете што значи последниот број во вториот ред, од задната страна на личната карта? Се работи за цифра која означува колку луѓе има во земјата, кои имаат слични карактеристики на лицата како лицето на кое му припаѓа личната карта.

0 72