Posts in category

МАКЕДОНИЈА


На предлог на Министерството за финансии, на вчерашната седница на Владата е усвоена информацијата за организирање наградна игра „Мој ДДВ, моја награда“. Oд владината прес-служба велат дека целта на оваа мерка е понатамошно зајакнување на фискалната дисциплина и подигањето на свеста на граѓаните за задолжително барање и земање фискални сметки.

0 49

Времето денеска ќе биде променливо облачно и свежо, со сончеви периоди. Во утринските часови со локален дожд на југоистокот. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Максималните температури на југоистокот ќе бидат до 19, во Скопје и Охрид до 18, во Штип до 17, во Битола до 16, во Берово до 12. Утре …

0 47

Ни пристигна анонимно писмо од А.М 27 години од велес кој раскажува случка од велешки ресторан. “Додека пиевме пиво со другарите во ресторан дојде еден дечко околу 30 години и почна да се дере на цел глас.

0 257

Скопје, 7 октомври 2019 (МИА) – Времето утре ќе биде променливо облачно и свежо, а во утрински часови со локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 12 до 18 степени. Во Скопје ќе има слично време со температура од седум до 18 степени.

0 58

Платено спиење, храна и околу 1200-1300 денари дневница. Ова е цената за берење на јаболка која се очекува да биде понудена на јаболкоберачите во Преспа. Преспанчани имаат недостиг од работници за берење и пакување на јаболката.

0 118

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во северните делови ќе дува засилен северен ветер, кој ќе предизвика намалување на дневните температури. Утринската температуриа ќе се спушти помеѓу 8 и 17, а дневната ќе достигне од 21 до 33 степени. УВ-индексот ќе изнесува 6.

0 108

Вчера дента низ различни портали пишуваше дека Хотелот Глоријус изгорел, но еве едно видео које докажува дека тие вести биле лажни. Покрај Глоријус што пишуваше исто така беше наведено дека изгореле рестораните Романтик и Бела Вода, што на крај испадна дека е лага. Глориус е во одлична состојба така да можете продолжите да го посетувате.

0 118

На социјалните мрежи многу граѓани го поставуваат прашањето дали фискалната сметка која е издадена за фирма може да се искористи преку апликацијата Мој ДДВ и на свое лично конто да се запише повратот на ДДВ. Пример, дали може фискалната сметка од точење на гориво за потребите на автомобилите во сопственост на компанијата да се искористи …

0 117

Пожарот во близина на Велешкото езеро ,,Младост” е проширен на поголема површина. Во гасењето на пожарот се ангажирани 50 вработени од АРМ и еден хеликоптер на АРМ и два авиони од Дирекцијата за заштита и спасување. Исто така на помош се пратени и екипи на ППЕ Неготино и ППЕ Кавадарци. ,,Во моментов се прават напори …

0 165

Денеска ќе биде Сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе има зголемување на облачноста со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со појава на град. УВ=7 Утре ќе биде променливо облачно, претпладне со повеќе сончеви периоди, а попладне претежно во северните делови со локален пороен …

0 190