Posts in category

НОВОСТИ


Сопственик на лото ливче од Велика Британија го освои џекпотот на „Евромилион“, со што стана најбогат Британец добитник на лото. Како што пренесуваат британските медиуми, ако се работи за една личност, тогаш тој ќе стане побогат и од најбогатите славни личности во Велика Британија. Меѓу нив се споменуваат Сер Том Џонс, младиот пејач Ед Шеран, …

0 60

Владата го утврди текстот на предлог-законот за субвенционирање на придонесите од задолжително социјално осигурување поради зголемување на плата со кој ќе се овозможи уплата на придонеси од Буџетот, во име и сметка на работниците кај работодавачите од приватниот сектор.

0 81

На предлог на Министерството за финансии, на вчерашната седница на Владата е усвоена информацијата за организирање наградна игра „Мој ДДВ, моја награда“. Oд владината прес-служба велат дека целта на оваа мерка е понатамошно зајакнување на фискалната дисциплина и подигањето на свеста на граѓаните за задолжително барање и земање фискални сметки.

0 49

Првиот електричен X-авион на НАСА, X-57 Mod II пристигна во Истражувачкиот центар за летови Армстронг, каде наскоро ќе започне со серија ригорозни тестови. X-авионите се експериментална платформа која НАСА ја користи за тестирање и развивање нови технологии.

0 46

Времето денеска ќе биде променливо облачно и свежо, со сончеви периоди. Во утринските часови со локален дожд на југоистокот. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Максималните температури на југоистокот ќе бидат до 19, во Скопје и Охрид до 18, во Штип до 17, во Битола до 16, во Берово до 12. Утре …

0 47

На тимот на Новак Ѓоковиќ во Токио му се случила голема трагедија. Сестрата на Горан Иванишевиќ, Срѓана, починала во Загреб на 53-годишна возраст. Срѓана Иванишевиќ долги години се борела со леукемијата. Третманот бил олеснет со тоа што нејзиниот брат бил успешен тенисер и семејството можело да го финансира третманот. Починала по операцијата во болницата во …

0 75

Ни пристигна анонимно писмо од А.М 27 години од велес кој раскажува случка од велешки ресторан. “Додека пиевме пиво со другарите во ресторан дојде еден дечко околу 30 години и почна да се дере на цел глас.

0 257

Скопје, 7 октомври 2019 (МИА) – Времето утре ќе биде променливо облачно и свежо, а во утрински часови со локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 12 до 18 степени. Во Скопје ќе има слично време со температура од седум до 18 степени.

0 58

Јапонските научници од медицинскиот сектор на Воената академија во Токорозава, направија вештачка крв која одговара на сите крвни групи. Тие истакнуваат дека крвта може да биде складирана до година дена на собна температура. Истражувачкиот тим тестовите ги направи на болни зајаци кои изгубиле големи количини на крв.

0 41

Хаг, 7 октомври 2019 (МИА) – Владата во Хаг одлучи да го ребрендира името на државата од Холандија во Нидерланд, како дел од обидите за подобрување на глобалниот имиџ. Властите оценуваат дека треба да се обнови сликата за земјата, бидејќи името Холандија ги асоцира туристите на наркотици и амстердамскиот кварт на црвените фенери.

0 47