Posts in category

РЕЦЕПТИ


Помфритот, колбасите, масните сирења и мајонез.. се семетаат за доста “нездрва” храна но и како таква не постои начин да и одолееме. Спрема досега проученото чуството на глад и механизмите кои го предизвикуваат се доста сложени, па затоа и некои оброци се наоѓаат на “црната листа” кај диетичарите иако имаат неодолив вкус.

0 48

Цел живот сте ги лупеле јајцата на погрешен начин! Со помош на овој трик тоа ќе го направите за секунда. Многу едноставно и лесно… Извор: centar.mk

0 96

Искористете ја сезоната на лубеници за несекојдневна скара. Сите кои пробале лубеница на скара велат дека е одлична.

0 64

Познатиот Бади Коуч и Нутриционист Клаудија Адеми госвтуваше во емисијата на Јелена Спенџарска во телеизијата на Калал 5. Погледнете го видеото…

0 73

Можете ли да замислите оброк без леб? Без оглед на тоа каков е вашиот одговор на ова прашање, ова би можело да ве интересира. Во случај некогаш навистина да се одлучите од својата исхрана да го исфрлите лебот, односно јаглехидратите, ќе ви се случи ова, пишува Yahoo Health.

0 111

Намалувањето на нивото на хемоглобин во крвта, без оглед на бројот на црвени крвни клетки ( еритроцити) , го намалува капацитетот на крвта да пренесува кислород и доведува до анемија. Во народната медицина, постојат повеќе рецепти за зголемување на хемоглобинот во крвта.

0 85

Не знаете како да се ослободите од целулитот? Дали се обидовте со сите методи, а ја променивте и исхраната? Секоја втора девојка размислува како да се ослободи од целулитот на нозете. Правите сѐ што можете… меѓутоа целулитот е сложен проблем,

0 78

Кочанот може да се подготви на многу начини, помешан со брашно дава база на разни видови тесто. Оваа златна намирница е составен дел од различни салати, сосови, варива… Кочанот има голема прехранбена вредност: богат извор на витамини А, Б и Е, содржи антиоксиданси, добар е и во превенција на Алцхајмерова болест.

0 71

Намирниците кои ги внесуваме влијаат на физичкото и менталното здравје. Но, има и храна која може да поттикне депресија и анксиозност. газирани пијалаци  Шеќерот од овие сокови нагло го зголемува нивото на енергија, но исто така многу брзо го намалува. Тоа може да резултира со анксиозност и депресија.

0 76

Слабеењето никогаш не е лесен процес и на истиот влијаат голем број наши навики, а дури и најситната промена може да ни помогне за побрзо симнување на масните наслаги…ѐпомеѓу останатото, британските истражувачи докажале дека консумирањето на една намирниц пред спиење може да ја поттикне побрзата работа на метаболизмот.

0 188