Posts in category

ЗДРАВЈЕ


Животната приказната на др. Роман Саини е успешна приказна, но многу празлична од сите останати.  Тој се откажал од најпосакуваната административна работа во Индија посветувајќи го својот живот на помагање на оние деца кои што не можат да си ги дозволат трошоците за конкурентните испити. Тој ја основал „Unacademy“ за да им обезбедува едукација на …

0 41

Во светот има околу 37 милиони луѓе кои живеат со ХИВ, а најновата студија објавена во „Комуникации за природа“ може да биде особено корисна за нив. Научниците открија дека ХИВ вирусот може да се искорени целосно кај некои заразени глувци со употреба на технологија за менување на гени, наречена CRISPR преку лек за бавно ослободување …

0 57

Главоболките се релативно чест проблем, а за некои луѓе и секојдневна тегоба. Постојат 3 типа на главоболки – тензична, кластер главоболка и мигрена. Еден од првите чекори при појавувањето на ваквата тегоба е соодветен внес на вода – дехидратацијата може да биде причина за тензични главоболки и мигрена.

0 61

Сигурно некогаш ви се случило да ви „заигра“ окото. Треперење на окото, тикови и грчење на очниот капак можат да траат кратко, но и со недели… Њујоршкиот лекар Џоел С. Шуман за Теч-инсајдер објаснува дека причината за треперење на окото најчесто е замор и стрес.

0 210

Плачењето не влијае на нивото на хормонот на стрес, но влијае телото да се смири така што го забавува дишењето и ги регулира отчукувањата на срцето. Најновото истражување, објавено во списанието Emotion, најдобро покажува како плачењето влијае на нашето тело. „Се заинтересиравме за оваа тема за подобро да разбереме на кои начини плачењето му помага …

0 80

Истражувањето од Harvard School of Public Health откри дека милијарда луѓе во светот страдаат од дефицит на витамин Д. Ако избегнувате изложување на сонце, како и конзумирање на одредени видови на храна и суплементи, можно е да припаѓате во оваа неверојатна бројка.

0 65

Три ЕКГ апарати, апарати за притисок, апарати за инхалација – ова е само дел од медицинската опрема која ја купил докторот од Здравствениот центар Парачин и тоа со пари кои ги собрал собирајќи пластични шишиња.

0 368

Многу луѓе имаат навика да заспиваат со вклучен телевизор и велат дека така полесно тонат во сон. Ако и вие сте дел од таа група, тогаш мора да знаете дека тоа ви го пореметува процесот на спиење и остава последици на вашето здравје. Научниците се единствени – човечкото тело треба да спие во целосен мрак.

0 76

Познатиот Бади Коуч и Нутриционист Клаудија Адеми госвтуваше во емисијата на Јелена Спенџарска во телеизијата на Калал 5. Погледнете го видеото…

0 62

Можете ли да замислите оброк без леб? Без оглед на тоа каков е вашиот одговор на ова прашање, ова би можело да ве интересира. Во случај некогаш навистина да се одлучите од својата исхрана да го исфрлите лебот, односно јаглехидратите, ќе ви се случи ова, пишува Yahoo Health.

0 108