Posts in category

НАУКА


Првиот електричен X-авион на НАСА, X-57 Mod II пристигна во Истражувачкиот центар за летови Армстронг, каде наскоро ќе започне со серија ригорозни тестови. X-авионите се експериментална платформа која НАСА ја користи за тестирање и развивање нови технологии.

0 46

Јапонските научници од медицинскиот сектор на Воената академија во Токорозава, направија вештачка крв која одговара на сите крвни групи. Тие истакнуваат дека крвта може да биде складирана до година дена на собна температура. Истражувачкиот тим тестовите ги направи на болни зајаци кои изгубиле големи количини на крв.

0 41

Научниците забележале црна дупка 100 пати поголема од масата на Сонцето, што е толку голема што не треба да постои. Двапати поголемa д она што претходно се сметаше дека е можно, црната дупка е откриена со помош на детектори за гравитациони бранови ЛИГО и „Вирго“ на Европската опсерваторија за гравитација.

0 88

Може ли 24-годишниците да се квалификуваат како тинејџери? Како што пренесува лондонски „Гардијан“, може, а тоа го потврдуваат австралиските научници кои неделава објавија студија базирана на резултати од истражување во Кралската детска болница во Лондон. Врз основа на добиените резултати, тие го продолжуваат традиционално прифатениот период на адолесценција,

0 48

Мал камен на Марс го доби името по легендарниот рок-бенд „Ролинг стоунс“. НАСА го именува „Каменот на Ролинг Стоунс“, откако роботската вселенска сонда „Инсајт“ го снимила како се тркала на површината на Марс. Веста прв ја објави американскиот актер Роберт Дауни Џуниор, кој се искачил на сцената на стадионот „Роуз Бул“ во Пасадена, Калифорнија, само …

0 52

Не е важно како изгледаат вашите односи во моментов. Дали сте во долгогодишно несогласување, имате различни перспективи за животот или различни интереси – гените и искуствата од детството едноставно ќе се манифестираат. Новите истражувања ви го откриваат моментот кога најчесто започнува овој процес.

0 113

Во светот има околу 37 милиони луѓе кои живеат со ХИВ, а најновата студија објавена во „Комуникации за природа“ може да биде особено корисна за нив. Научниците открија дека ХИВ вирусот може да се искорени целосно кај некои заразени глувци со употреба на технологија за менување на гени, наречена CRISPR преку лек за бавно ослободување …

0 58

Плачењето не влијае на нивото на хормонот на стрес, но влијае телото да се смири така што го забавува дишењето и ги регулира отчукувањата на срцето. Најновото истражување, објавено во списанието Emotion, најдобро покажува како плачењето влијае на нашето тело. „Се заинтересиравме за оваа тема за подобро да разбереме на кои начини плачењето му помага …

0 80

Можете ли да замислите оброк без леб? Без оглед на тоа каков е вашиот одговор на ова прашање, ова би можело да ве интересира. Во случај некогаш навистина да се одлучите од својата исхрана да го исфрлите лебот, односно јаглехидратите, ќе ви се случи ова, пишува Yahoo Health.

0 111

Жените и тоа како фантазираат за секс и тоа многу почесто отколку што можете да замислите. Повеќето, најверојатно, ќе кажат дека воопшто не размислуваа за секс што, всушност, е една голема лага. Новото истражување покажало дека жените на секс помислуваат 18 пати дневно.

0 123