ЛАЈФСТАЈЛРЕЦЕПТИ

Десерт на денот: Американски палачинки

Ќе уживате во овој вкусен и лесен рецепт за американски палачинки.

Се подготвуваат многу брзо, а се превкусни.

Состојки:

120 гр. брашно

Две лажици шеќер

Две лажички прашок за пециво

Малку сол

240 мл. млеко

Две лажици стопен путер

Едно јајце

Јаворов сируп, мед, крем или овошје по желба

Начин на подготовка:

Во помал сад измешајте брашно, шеќер, прашок за пециво и сол, па оставете го на страна.

Во сад со помала големина, промешајте млеко и путер, додајте го јајцето па изматете.

Додајте ги сувите состојки и измешајте.

Загрејте го тавчето на средна температура и намачкајте го со путер. Во загреаното тавче сипете две-три лажици од смесата и печете околу една минута, внимателно свртете ги палачинките и печете ги една до две минути и од другата страна.

Наредете ги палачинките на чинија и покријте ги со фолија за да не се изладат додека да ги испечете сите.

Прелијте ги со јаворов сируп, крем, со мед или додајте овошје по желба-боровници, банани.

Извор: kajgana.com

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

loading...

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…

Close
Close