ЗДРАВЈЕЛАЈФСТАЈЛРЕЦЕПТИ

Домашен лек против кашлица и бронхит

Бронхитит е состојба при која доаѓа до воспаление на бронхите, што пак го отежнува навлегувањето на воздух во белите дробови. Ова може да резултира со постојана кашлица, што пак може да биде навистина здодевен проблем.

За таа цел, токму бидејќи се наоѓаме во сезоната на настинките и грипот, денес ви претставуваме рецепт за најдобриот домашен лек против кашлица и брохнит, кој притоа е и неверојатно вкусен.

Потребни состојки

  • 2 зрели банани
  • 2 супени лажици мед
  • 400 мл вода

Начин на подготовка

Излушете ги бананите и користејќи лажица, изгмечете ги бананите, додека да добиете рамномерна текстура. Потоа додадете врела вода и добро измешајте ги состојките.

Оставете ја добиената смеса да отстои малку, додека да се излади, а потоа додаде го и медот. Покријте го садот и така оставете ја смесата да отстои 30 минути.

Начин на употреба

Консумирајте по 100 мл од домашниот лек, 4 пати дневно. Се препорачува лекот пред употреба да го затоплите.

Извор: vistina.com.mk

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

loading...

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…

Close
Close