ЛАЈФСТАЈЛРЕЦЕПТИ

ДЕСЕРТ ОД БЕЛО ЧОКОЛАДО СО КОЛАЧИЊА ОД БАДЕМИ

Подгответе вкусен десерт со бело чоколадо, колачиња од бадеми и портокал.

Состојки:

 • 125 гр бело чоколадо
 • 150 гр слатка павлака
 • 2 лажици шеќер
 • 1 кесичка ванила
 • 250 гр јогурт
 • 125 гр колачи од бадеми
 • 20 мл ликер од портокал
 • 1 лажица кора од портокал

Подготовка:

 1. Стопете го белото чоколадо на пареа. Павлаката изматете ја со трите лажици шеќер и ванилата.
 2. Измешајте ја растопената чоколада и додајте ја павлаката. Додадете го и јогуртот во смесата.
 3. Ставете ги бисквитите во чаша во која ќе го служите десертот и кремот во четири слоја. Колачињата треба да се натопат во ликер од портокал пред да се наредат.
 4. Ставете ги чашите во ладилник еден час и пред да ги сервирате посипете ги со кора од портокал.

Извор: srekja.mk

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

loading...

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…

Close
Close