СПОРТФУДБАЛ

ФИФА ги објави кандидатите за најдобар играч и тренер на светот за 2019

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) ги објави кандидатите најдобар играч и тренер на светот за 2019 година.

ФИФА ги зеде предвид играчите и тренерите кои оствариле успеси во периодот од 16 јули, 2018 до 19 јули, 2019 година.

На секој од списоците има по десет имиња.

Во конкуренција за најдобар фудбалер се:

Кристијано Роналдо (Јувентус)

Френки де Јонг (Ајакс/Барселона)

Матијс де Лигт (Ајакс/Јувентус)

Хари Кејн (Тотенхем)

Еден Азарр (Челзи/Реал Мадрид)

Садио Мане (Ливерпул)

Килијан Мбапе (ПСЖ)

Лионел Меси (Барселона)

Мохамед Салах (Ливерпул)

Вирџил ван Дајк (Ливерпул)

Кандидати за најдобар тренер се:

Џамел Белмади (селектор на Алжир)

Дидие Дешан (селектор на Франција)

Марсело Галјардо (тренер на Ривер Плата)

Рикардо Гарека (селектор на Перу)

Пеп Гвардиола (тренер на Манчестер Сити)

Јирген Клоп (тренер на Ливерпул)

Маурисио Покетино (тренер на Тотенхем)

Фернандо Сантош (селектор на Португалија)

Ерик тен Хаг (тренер на Ајакс)

Тите (селектор на бРазил).

Извор: kajgana.com

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

loading...

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…

Close
Close