НОВОСТИСВЕТТЕХНОЛОГИЈАХАРДВЕР И СОФТВЕР

Поранешен вработен во Microsoft украл 10 милиони долари во дигитална валута

Поранешен вработен на Microsoft бил обвинет, како го дефинираат истражнитеоргани , во спроведувањето на шема за кражба на 10 милиони долари во дигитална валута , пренесува “Асошиејтед прес”.

Од обвинителството во Сиетл прецизираа дека 25-годишниот украински државјанин Володимир Квашук помагал тестирање на онлајн платформата за продажба на мало на Microsoft.

Тој е обвинет за кражба на дигитална валута како картички за подароци кои би можеле да бидат користени за производите на Microsoft, а потоа ги препродаваат на интернет и користел приходи за купување на автомобил “Тесла” во вредност од 160 000 долари и куќа на на брегот на езеро во вредност од 1,7 милиони долари .

Обвинителот навел дека бил отпуштен во јуни 2018 година откако шемата била обелоденета и дека во текот на седумте месеци од неговата активност $ 2.8 милиони биле префрлени на неговите банкарски сметки .

Квашоу беше уапсен вчера. Неговиот адвокат одби да коментира.

Извор: duma.mk

ВМЕТНИ РЕАКЦИЈА
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

loading...

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…

Close
Close