ЗАБАВАЗДРАВЈЕЛАЈФСТАЈЛМОДА И УБАВИНАНАУКАРЕЦЕПТИ

Еве што ќе ви се случи ако престанете да јадете леб

Можете ли да замислите оброк без леб?

Без оглед на тоа каков е вашиот одговор на ова прашање, ова би можело да ве интересира.

Во случај некогаш навистина да се одлучите од својата исхрана да го исфрлите лебот, односно јаглехидратите, ќе ви се случи ова, пишува Yahoo Health.

Ќе изгубите килограми

Нема да ги изгубите непосакуваните килограми бидејќи во овој случај, во оваа фазза, првенствено се работи за губење на насобраната течност во организмот. Сепак, тоа ќе покаже помалку килограми кога ќе застанете на вага. Јаглехидратите во нашиот организам се складираат во облик на гликогени, а секој грам јаглехидрати во нашиот организам врзува три до четири пати повеќе вода.

Ќе ви се намали стомакот

Неколку дена без јаглехидрати во својата прехрана ќе ви го намалат стомакот. Прехраната секако ќе ја збогатите и со намирници кои изобилуваат со влакна.

Повеќе енергија

Со намалувањето на внес на јаглехидрати и со збогатување на прехраната со овошје и зеленчук, како и цели житарици ќе обезбедите доволно енергија за цел ден.

Извор: centar.mk

ВМЕТНИ РЕАКЦИЈА
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

loading...

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…

Close
Close