Анимацијата How to Train Your Dragon: The Hidden World успеа да заработи најмногу во Америка


После двонеделна пауза топ 10 листата најпрофитабилните филмови во Америка се враќаат на вирално.мк. Филмот кој што се наоѓа на прво место овој викенд е анимацијата How to Train Your Dragon: The Hidden World. Покрај овој филм можете да најдете и други добри филмови во оваа топ десет листа. Погледнете ја целосната листа испод:

 

1How to Train Your Dragon: The Hidden World

Викенд заработка: $30,046,000

Жанр: Анимација

Улоги: Jay Baruchel, America Ferrera, F. Murray Abraham

Режија: Dean DeBlois

Дистрибуција: Universal

Трејлер: How to Train Your Dragon: The Hidden World

 

2. Tyler Perry’s A Madea Family Funeral

Викенд заработка: $27,050,000

Жанр: Комедија

УлогиTyler Perry, Cassi Davis, Patrice Lovely

Режија: Tyler Perry

Дистрибуција: Lionsgate

Трејлер: Tyler Perry’s A Madea Family Funeral

 

 

3. Alita: Battle Angel

Викенд заработка: $7,000,000

Жанр: Акцијона Авентура

Улоги: Rosa Salazar, Christoph Waltz, Jennifer Connelly

Режија: Robert Rodriguez

Дистрибуција: Fox

Трејлер: Alita: Battle Angel

 

 

4.The LEGO Movie 2: The Second Part

Викенд заработка:  $6,615,000

Жанр: Анимација

Улоги: Chris Pratt (Voice), Elizabeth Banks (Voice), Will Arnett (Voice), Tiffany Haddish (Voice), Alison Brie (Voice), Nick Offerman (Voice), Charlie Day (Voice)
Maya Rudolph (Voice), Will Ferrell (Voice), Channing Tatum (Voice), Jonah Hill (Voice)

Режија: Mike Mitchell

Дистрибуција: Warner Bros

Трејлер: The LEGO Movie 2: The Second Part

 

 

5. Green Book

Викенд заработка: $4,711,000

Жанр: Комедија

Улоги: Viggo Mortensen, Mahershala Ali

Режија: Peter Farrelly

Дистрибуција: Universal

Трејлер: Green Book

 

 

6Fighting with My Family

Викенд заработка: $4,691,284

Жанр: Комедија и Драма

Улоги:  Dwayne Johnson, Lena Headey, Vince Vaughn

Режија: Stephen Merchant

Дистрибуција: MGM

Трејлер: Fighting with My Family

 

 

7. Isn’t It Romantic

Викенд заработка: $4,645,000

Жанр: Комедија

Улоги: Rebel Wilson, Liam Hemsworth, Adam Devine

Режија: Todd Strauss-Schulson

Дистрибуција: Warner Bros. (New Line)

Трејлер: Isn’t It Romantic

 

 

8Greta

Викенд заработка: $4,585,000

Жанр: Драма и Трилер

Улоги: Isabelle Huppert, Chloë Grace Moretz, Maika Monroe 

Режија: Neil Jordan

Дистрибуција: Focus Features

Трејлер: Greta

 

 

9. What Men Want

Викенд заработка: $2,700,000

Жанр: Комедија

УлогиTaraji P. Henson,Tracy Morgan, Wendi McLendon-Covey, Max Greenfield, Kellan Lutz, Aldis Hodge, Tamala Jones, Shaquille O’Neal, Richard Roundtree

Режија: Adam Shankman

Дистрибуција: Paramount

Трејлер: What Men Want

 

 

10. Happy Death Day 2U

Викенд заработка: $2,516,000

Жанр: Хорор

Улоги: Jessica Rothe, Israel Broussard, Phi Vu

Режија: Christopher B. Landon

Дистрибуција: Universal

Трејлер: Happy Death Day 2U

loading...
Previous Замина уште една светска музичка ѕвезда: Пејачот на „Продиџи“ пронајден мртов
Next ДОМА СО ЛЕА: Токсични јутуб видеа за деца

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *