Лего анимацијата освои прво место на својата премијера во Америка


Анимираниот Лего филм на својата премијера успеа да заработи најмногу минатиот кино викенд во Америка. Покрај овој анимиран цртан филм филмови који се најдоа во топ 10 на својата премијера ја имаа други три филма а се комедијата What Men Want, акцијоната драма Cold Pursuit и хоророт The Prodigy. Погледнете ја целата листа испод:

 

1.The LEGO Movie 2: The Second Part

Викенд заработка: $34,400,000

Жанр: Анимација

Улоги: Chris Pratt (Voice), Elizabeth Banks (Voice), Will Arnett (Voice), Tiffany Haddish (Voice), Alison Brie (Voice), Nick Offerman (Voice), Charlie Day (Voice)
Maya Rudolph (Voice), Will Ferrell (Voice), Channing Tatum (Voice), Jonah Hill (Voice)

Режија: Mike Mitchell

Дистрибуција: Warner Bros

Трејлер: The LEGO Movie 2: The Second Part

 

 

2. What Men Want

Викенд заработка: $19,000,000

Жанр: Комедија

УлогиTaraji P. Henson,Tracy Morgan, Wendi McLendon-Covey, Max Greenfield, Kellan Lutz, Aldis Hodge, Tamala Jones, Shaquille O’Neal, Richard Roundtree

Режија: Adam Shankman

Дистрибуција: Paramount

Трејлер: What Men Want

 

 

3. Cold Pursuit

Викенд заработка: $10,800,000

Жанр: Акцијона Драма

Улоги: Liam Neeson, Emmy Rossum, Laura Dern

Режија: Hans Petter Moland

Дистрибуција: Lionsgate/Summit

Трејлер: Cold Pursuit

 

 

4. The Upside

Викенд заработка: $7,220,000

Жанр: Комедија

УлогиBryan Cranston, Kevin Hart, Nicole Kidman

Режија: Neil Burger

Дистрибуција: STX Entertainment

Трејлер: The Upside

 

 

5.Glass

Викенд заработка: $6,422,000

Жанр: Трилер

Улоги: Bruce Willis, Samuel L. Jackson, James McAvoy, Sarah Paulson

Режија:  M. Night Shyamalan

Дистрибуција: Universal 

Трејлер: Glass

 

 

6.The Prodigy

Викенд заработка: $6,004,403

Жанр: Хорор

Улоги: Taylor Schilling, Brittany Allen, Jackson Robert Scot

Режија: Nicholas McCarthy

Дистрибуција: Orion Pictures

Трејлер: The Prodigy

 

 

7. Green Book

Викенд заработка: $3,567,000

Жанр: Комедија

Улоги: Viggo Mortensen, Mahershala Ali

Режија: Peter Farrelly

Дистрибуција: Universal

Трејлер: Green Book

 

 

 

8Aquaman

Викенд заработка: $3,300,000

Жанр: Акција и Авантура

Улоги: Jason Momoa, Amber Heard, Willem Dafoe

Режија:  James Wan

Дистрибуција: Warner Bros

Трејлер: Aquaman 

 

 

9. Spider-Man: Into The Spider-Verse

Викенд заработка: $3,040,000

Жанр: Анимација

Улоги: Shameik Moore, Jake Johnson, Hailee Steinfeld

Режија: Bob Persichetti, Peter Ramsey

Дистрибуција: Sony / Columbia

Трејлер: Spider-Man: Into The Spider-Verse

 

 

10. Miss Bala

Викенд заработка: $2,725,000

Жанр: Акцијонен Трилер

Улоги: Gina Rodriguez, Ismael Cruz Cordova, Anthony Mackie

Режија:  Catherine Hardwicke

Дистрибуција: Sony / Columbia

Трејлер: Miss Bala

loading...
Previous Мака мачел со неа: Тамара откри колку на сопругот му било тешко да и понуди брак (видео)
Next Снегот се врати во Македонија – УХМР ги објави најновите детали

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *