Што се случува со телото кога ќе изедеме чоколадо?!


Постои ли човек што не сака чоколадо? Ја нарекувале храна на боговите, но ја користеле и како лек.

Сепак, во овој контекст пред сѐ, мислиме на чоколадата што содржат макар 70 проценти какао.

Научниците тврдат дека кога консумираме таков вид на чоколадо во нашето тело се случуваат низа на прекрасни работи, а дел од нив ви пренесуваме во продолжение:

Во првите 10 минути откако ќе се изедете неколку коцки очекувајте го следново:

-намалување на крвниот притисок, односно добро делува на крвните садови

-го намалува стресот и позитивно влијае на хормоните

-подобро расположение благодарение на есенсијалната аминокиселина триптофан која пак го потикнува лачењето на хормонот на среќа серотонин

-го штити заштитиниот слој на забите благодарение на маслото од какао кое го спречува ширењето на бактерии

-ја подобрува борбата со кашлицата поради присуството на теоброминот, станува збор за горчлив алкалоид од дрвото на какаото, а научниците велат дека е покорисен од кодеинот

-го успорува стареењето затоа што е полна со антиоксиданси

-го храно вашиот организам со витамините Б1, Б2, Е, бета каротен, калциум, магнезиум, натриум, железо

-чоколадото помага при превенција на дијабетисот поради флавоноидите

-ја намалува потребата за нездрави шеќери и други колачи

Со редовна консумирање на темното чоколадо влијанието е следно:

-го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести

-го подобрува памтењето, особено кај повозрасните благодарение на магнезиумот

Извор: exclusive.mk

loading...
Previous Дали може да изгубите тежина само со пешачење?
Next Ова е Марија Димитријевиќ, девојката што и го запре крварењето и спаси животот по хорор сообраќајката на водителката на ТВ Пинк

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *